Test SANCO płodu to nieinwazyjny test prenatalny jest wykonywany na podstawie prostej próbki krwi od przyszłej matki, w celu wczesnego zidentyfikowania ryzyka, że płód jest dotknięty nieprawidłowościami chromosomalnymi, takimi jak trisomia 21 (zespół Downa). 13 i 18. Jest to test „przesiewowy”, który w przeciwieństwie do testów „diagnostycznych”, takich jak amniopunkcja czy CVS (techniki badań inwazyjnych), pozwala na określenie niskiego lub wysokiego ryzyka.
Badania SANCO – wszystko co musisz o nich wiedzieć
Badania SANCO można wykonywać już od dziesiątego tygodnia ciąży, a jego główną zaletą jest to, że jest to badanie absolutnie nieinwazyjne, przez co nie stanowi żadnego zagrożenia dla matki i dziecka. W porównaniu z oszacowanym ryzykiem zespołu Downa, badanie SANCO płodu jest obecnie najdokładniejszym testem przesiewowym.
Wydawać by się mogło, że jednym z ograniczeń testu genetycznego SANCO jest koszt, często niedostępny dla wszystkich rodzin. Jednakże obecnie cena ta nie jest przytłaczająca a korzyści płynące z jego wykonania są ogromne.
Badanie można wykonać pobierając próbkę krwi od kobiety już w 10 tygodniu ciąży, ale nie wcześniej, ponieważ ilość DNA płodu obecnego we krwi matki może być niewystarczająca.
Badania SANCO – poradnik
W ostatnich latach badanie DNA płodu stało się coraz bardziej popularne jako badanie przesiewowe pod kątem nieprawidłowości chromosomowych, w szczególności trisomii 21 (odpowiedzialnej za zespół Downa), trisomii 13 (zespół Pataua) i 18 (zespół Edwardsa) oraz prawdopodobnie nieprawidłowości chromosomów płciowych.
Badania SANCO staje się coraz popularniejsze wśród kobiet z różnego zakresu wiekowego. Świadomość, że z dzieckiem jest wszystko dobrze to ogromne uspokojenie dla przyszłych rodziców.