Zakrzepica – objawy i diagnostyka

Rozwój żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej to problem, jaki dotyczy przede wszystkim osoby poddawane różnego rodzaju zabiegom chirurgicznym. Do grupy podwyższonego ryzyka należą również pacjenci obłożnie chorzy, a także ludzie otyli, po urazach czy kobiety w ciąży. Zakrzepica może być wywołana także w sytuacji, kiedy osoba chora przez długi czas nie ma możliwości poruszania się, np. podczas wielogodzinnych podróży samolotem, autokarem czy innym pojazdem. Żylną chorobę zakrzepowo-zatorową nie bez powodu nazywa się cichą chorobą.

Schorzenie to nierzadko przebiega bezobjawowo, a jeśli symptomy się pojawiają, to zazwyczaj w tylko jednej kończynie. Należą do nich ból, tkliwość uciskowa, zaczerwienienie, obrzęk, a także wyższa ciepłota kończyny. Do największych zagrożeń, jakie wynikają z zapalenia żył głębokich, należy niewątpliwie rozwój zatorowości płucnej. Jej objawami mogą być duszność, przyspieszone tętno, ostry ból lub dyskomfort w klatce piersiowej oraz odkrztuszanie krwi. Zdarza się jednak, że objawy te są mało wyraźne albo nie występują wcale, ale mogą doprowadzić do nagłego zgonu.

Ponieważ choroba zakrzepowo-zatorowa jest niezwykle groźna, bardzo ważne jest reagowanie już po wystąpieniu pierwszych objawów. Nie powinno się ich bagatelizować właśnie dlatego, że bywają mało charakterystyczne. W razie pojawienia się niepokojących symptomów należy więc jak najszybciej udać się do lekarza, który oceni prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepicy  i razie potrzeby skieruje na odpowiednie badania.

  Dobre meble dla dziecka – które dobre dla starszaka?